Eighty percent of success is showing up

PLFOTO

Klient

Plfoto jest jednym z najstarszych polskich serwisów społecznościowych. Istniejący od 2000 portal skupia entuzjastów fotografii, którzy za jego pośrednictwem wymieniają się wiedzą na temat robienia zdjęć i prezentują swoje dokonania. Przez lata działalności portal stał się największą i najbardziej rozpoznawalną fotogalerią w polskim Internecie. O jej popularności świadczyć mogą statystyki - 1,6 miliona dodanych zdjęć i 170 tys. zarejestrowanych użytkowników.

Wyzwanie

W 2006 roku serwis przejął nowy właściciel i powierzył nam wdrożenie nowej wersji serwisu. Galeria borykała się z poważnymi problemami z wydajnością, przestarzałymi funkcjonalnościami i ograniczeniami w zakresie administracji. Problemy z infrastrukturą powodowały stały odpływ aktywnych użytkowników z serwisu.

Cele projektu

Najpilniejszym zadaniem było szybkie uruchomienie całkowicie nowej platformy technologicznej i przygotowanie panelu administracyjnego ułatwiającego zarządzanie serwisem. Kluczowa była optymalizacja szybkości działania i wyeliminowanie błędów wprowadzonych w poprzedniej wersji.

Realizacja

Pierwszym etapem było całkowite przeprojektowanie warstwy technologicznej serwisu. Po trzech miesiącach oddaliśmy do użytku nową wersję serwisu, pozbawioną problemów wydajnościowych. Wprowadziliśmy także mechanizmy zarządzania galerią i użytkownikami oraz moderacji treści publikowanych na portalu. W następnych okresach wdrożyliśmy konta płatne, rankingi, system prywatnych wiadomości i dużo mniejszych usprawnień. Rok 2008 przyniósł kolejny duży przełom w życiu portalu. Plfoto zyskało nową szatę graficzną oraz zostało wzbogacone o nowe elementy społecznościowe, które dały użytkownikom dodatkowe możliwości interakcji. Społecznościowy wymiar serwisu został wsparty poprzez dodanie blogów oraz funkcjonalności pozwalających na tworzenie grup użytkowników i dyskusje w ramach portalu. Oprócz zwiększenia ilości pierwiastka społecznego, atrakcyjność serwisu wzrosła na skutek dodania nowych opcji prezentacji dodawanych zdjęć.
Wdrożenie nowej wersji zaowocowało prawie 3-krotnym wzrostem ruchu w obrębie serwisu. Wprowadzane kolejne funkcjonalności przyciągały do galerii kolejnych użytkowników, pojawiało się coraz więcej zdjęć. Plfoto umocniło swoją pozycję najbardziej popularnej społecznościowej galerii w Polsce, zostawiając w tyle konkurencyjne portale. Nowa wersja, wprowadzona w 2009 roku tylko ugruntowała pozycję serwisu na rynku.

Zakres prac

  • koncepcja założeń technologicznych projektu
  • projektowanie funkcjonalne
  • projektowanie graficzne
  • oprogramowanie funkcjonalności
  • wdrożenie i optymalizacja szybkości działania serwisu
  • opieka nad serwisem
Zobacz on-line

Przykładowe projekty